R900733105
- BOSCH REXROTH
- Material:R900733105
- Model:2WRCE63K001-1X/PG24/M-66
Due to extremely high demand, please call 877-366-7226 for availability
The valve types 2WRC(E) are 3-stage high response valves.
Design
They comprise of the following sub-assemblies:
Valve features
Flow can be passed through the valve from A to B or from B to A.
The 2 % opening point (= 0.2 V) is factory pre-set. When replacing the pilot control valve or control electronics the opening point can be calibrated by adjusting the position transducer (3) by using the 13A/F nut.
Attention:
A loss of power at the pilot control valve results in the spool being in an undefined position (2).
| 1) | Preferably, port B is to be connected to the actuator. |
WRC |
‒ |
1X |
/ |
S |
/ |
01 |
2/2 directional valve |
2 |
Electrically operated high-response valve for block installation |
WRC |
03 |
For external analog electronics |
no code |
With integrated electronics (OBE) |
E |
04 |
Size 63 |
63 |
Size 80 |
80 |
Size 100 |
100 |
Size 125 |
125 |
Size 160 |
160 |
Designation of the spool characteristic curve / 2-way function |
Spool with standard poppet seat (linear) |
K001 |
Spool with double cone (linear fine control range) |
D001 |
Spool with control window (progressive fine control range) |
S001 |
06 |
Component series 10 ... 19 (10 ... 19: unchanged installation and connection dimensions) |
1X |
Pilot control valve |
07 |
Directional servo valve |
S |
Power supply |
08 |
with .WRC |
External control electronics |
no code |
with .WRCE |
Supply voltage 24 VDC |
G24 |
Supply voltage ± 15 VDC |
G15 |
Seal material |
09 |
NBR seals, suitable for mineral oil HL and HLP according to DIN 51524 |
M |
FKM seals |
V |
10 |
Further details in the plain text |
For applications outside these parameters, please consult us!
general
Type |
2WRC(E).../S | ||||||
Size |
Component series |
Installation position |
any, preferably horizontal | ||||||
Weight |
kg |
Storage temperature range |
°C |
-20 … +80 | |||||
Ambient temperature range |
WRCE |
°C |
-20 … +60 | ||||
Hydraulic (measured with HLP32, ϑoil = 40 ±5 °C)
Type |
2WRC(E).../S | |||||||
Size |
Maximum operating pressure |
bar |
Maximum operating pressure |
Main stage |
Port A |
bar |
Port B |
Pilot control valve |
Port X |
Port Y |
Pressure peaks < 100, static < 10 | ||||||
Nominal flow qVnom –10 % at Δp = 5 bar |
For spool „K001“ |
l/min |
For spool „D001“ |
l/min |
For spool „S001“ |
Zero flow of the servo pilot stage in relationship to pressure in line X |
Control flow |
cm³ |
Min. control pressure in % of the system pressure |
For spool „K001“ |
% |
For spools „D001“ and „S001“ |
% |
Maximum flow |
For spools „K001“ and „D001“ |
For spool „S001“ |
Switching time |
at 200 bar |
Stroke 50% |
ms |
Stroke 100% |
ms |
at 315 bar |
Stroke 50% |
Stroke 100% |
Pilot oil flow at X and Y with a stepped form of input signal from 0 to 100 % (315 bar) |
Hydraulic fluid |
Mineral oil (HL, HLP) to DIN 51524, other pressure fluids on request | |||||||
Hydraulic fluid temperature range |
preferably |
Viscosity range |
mm²/s |
preferably |
mm²/s |
Class 18/16/13 according to ISO 4406 (c) | ||||||
Main valve |
Class 20/18/15 according to ISO 4406 (c) | |||||||
Hysteresis |
≤ 0.5 | ||||||
Response sensitivity |
≤ 0.2 | ||||||
Range of inversion |
≤ 0.2 | ||||||
electrical
Voltage type |
Direct voltage | ||
Type of signal |
analog | ||
Valve protection to EN 60529 |
IP65 (with mating connector mounted and locked) | ||
Opening point calibration |
≤ 1 | |
Zero shift upon change of |
Hydraulic fluid temperature |
%/10 K |
≤ 0.3 |
Return pressure in Y 0 to 10 % from px |
Control pressure in X |
%/100 bar |
≤ 0.7 | |
Control electronics |
2WRCE |
Integrated in the valve, see chapter Electrical connection, Block circuit diagram / pin allocation |
2WRC |
External control electronics, see data sheet 29931 |
Nominal command value range for 2WRCE:
0 ... +10 V ≙ 0 ... 100 %
In the command value range of 0 ... 0.2 V, the actual value remains constant at 0.2 V.
In case of slow command value modification from 0.2 V ... 10 V, the actual value follows the command value within ±0.1 V.
At a command value step to 10 V, the actual value can reach short-time values of up to approx. 10.5 V.
measured with HLP32, ϑOil = 40±5 °C
A Δp = 5 bar relates to a 100% flow value of the nominal flow of the associated table.
For other valve pressure differentials, the following applies:
Type 2 WRC.../...
(2/2-way function)
2-way function
Type 2WRC (Simplified: main stage with pilot control valve)
Type 2WRCE (Simplified: main stage with pilot control valve)
Type 2WRCE (Detailed: main stage with pilot control valve)
Component plug allocation with integrated electronics (OBE)
Component plug allocation |
Pin |
Allocation with a G24 supply voltage |
Allocation with a G15 supply voltage |
2WRCE |
Power supply |
A |
+24 VDC |
+15 VDC |
B |
0 VDC |
-15 VDC |
Enable (+24 V) 1) |
Reference to A, B |
Differential command value input |
D E |
0 ... +10 V |
0 ... +10 V |
Actual value |
F |
+0.2 ... +10 V Reference is pin B |
0 ... ±10 V Reference is pin C |
Earth |
PE |
connected to valve housing |
| 1) | Without enable = SO37 ( –37 attached to the type code) |
Mating connectors are included in the scope of delivery.
Do not connect PE if the valve has already been grounded via the system.
Supply voltage:
+24 VDC ±6 V; full bridge rectification with smoothing capacitor 2200 μF; Imax = 230 mA ±15 VDC ±0.45 V; stabilized and smoothened; Imax= 180 mACommand value and actual value have the same polarity